М’які контактні лінзи

image01

М’які контактні лінзи являють собою оптичні засоби корекції зору, що безпосередньо надіваються на рогівку ока, виготовлені з еластичних полімерних матеріалів з певним вмістом води та різною кисневою проникністю.

Вони більш комфортні порівняно з жорсткими контактними лінзами, легко змінюють в певних межах свою форму на оці, що спрощує їх підбір і дозволяє при невеликій різноманітності параметрів забезпечити якісний зір більшості пацієнтів.

М’які контактні лінзи використовуються не тільки для оптичної корекції порушень гостроти зору при короткозорості, далекозорості, астигматизмі, початкових вікових змінах, але й з косметичною метою зміни кольору очей, а також з лікувальною метою при деяких захворюваннях очей.

4329М’які контактні лінзи мають цілий ряд переваг в порівнянні з окулярами, оскільки не спотворюють розміри зображення, не звужують поле зору, як в окулярах, дозволяють вести активний спосіб життя, займатися спортом і танцями, за рахунок більш повноцінної корекції та нормалізації працездатності очних м’язів перешкоджають подальшому погіршенню зору.

Так, за даними 12 тисяч спостережень за перебігом короткозорості у пацієнтів нашої клініки протягом декількох років, носіння м’яких контактних лінз у 32% пацієнтів з короткозорістю зупинило її прогресування, у 65% значно уповільнило зростання короткозорості в порівнянні з окулярами.

М’які контактні лінзи підбираються за медичними показаннями, коли вони мають явну перевагу перед окулярною корекцією: при короткозорості високого ступеню, прогресуючій короткозорості будь-якого ступеню, при далекозорості і астигматизмі, а також у випадках нерівномірного погіршення зору на обидва ока, коли повноцінна корекція в окулярах буває взагалі неможлива.

За професійним показаннями контактні лінзи носять військовослужбовці, спортсмени, артисти, представники всіх професій, де застосування окулярів незручне або обмежене. З косметичною метою використовують м’які контактні лінзи для зміни кольору очей, причому як для користувачів з нормальною гостротою зору, так і для пацієнтів з короткозорістю до -8,0 дптр.

При вікових змінах зору в початковій стадії пропонуються м’які контактні лінзи зі змінною оптикою — мультифокальні, що дозволяють бачити більш чітко на різних відстанях вдалину і зблизька.

image04Підбір м’яких контактних лінз займає в середньому 1,5-2 години і представляє собою комплекс медичних послуг, що включає консультацію лікаря-офтальмолога з метою діагностики виду та ступеня порушення гостроти зору, процедуру примірки контактних лінз і первинну адаптацію до них, а також навчання пацієнта надіванню та зніманню лінз, правилам догляду за м’якими контактними лінзами, рекомендації по режиму носіння і термінів заміни лінз, періодичність контрольних оглядів у лікаря-офтальмолога.

 

Консультація (20-30 хв.)

  • Заведення медичної картки пацієнта
  • Дослідження гостроти зору
  • Апаратне визначення виду та ступеню порушення зору
  • Визначення форми рогівки, анатомічних параметрів очей
  • Пробна корекція окулярними скельцямиimage03
  • Рекомендації по вибору певного типу контактних лінз

Підбір м’яких контактних лінз (1-1,5 години)

  • Примірка вибраних контактних лінз
  • Пробне носіння 20-30 хв.
  • Перевірка гостроти зору в контактних лінзах вдалину і зблизька
  • Огляд положення лінзи на оці

Навчання правилам користування контактними лінзами (проводиться середнім медичним персоналом, 20-30 хв.)

  • Освоєння пацієнтом навичок знімання м’яких контактних лінз, в яких він пройшов первинну адаптацію
  • Освоєння надівання контактних лінз на очі
  • image06Інструктаж по догляду за контактними лінзами
  • Ознайомлення зі стартовим набором засобів по догляду за контактними лінзами:
    • універсальний розчин для дезінфекції, очищення і зберігання м’яких контактних лінз
    • контейнер для зберігання лінз
    • пінцет для зручності маніпуляцій з контактними лінзами
    • краплі для поліпшення комфорту при носінні контактних лінз

Всі користувачі контактними лінзами повинні перебувати під наглядом лікаря-офтальмолога, фахівця по контактній корекції зору, періодично перевіряти зорові функції та стан очей з метою уточнення корекції та профілактики можливих ускладнень при користуванні контактними лінзами (10-20 хв):

  • image09Можливі скарги або питання у пацієнта з приводу контактних лінз
  • З’ясування режиму носіння контактних лінз
  • Перевірка гостроти зору в лінзах
  • Огляд повік, кон’юнктиви та рогівки ока
  • Огляд поверхні контактних лінз, їх положення на оці
  • Дослідження рефракції очей:
  • проводиться в плановому порядку 1раз на 3-6міс. для дітей, 1-2 рази в рік для дорослих або з періодичністю, визначеною лікарем-офтальмологом
  • на прохання пацієнта при появі скарг на зміну гостроти зору в процесі носіння контактних лінз
  • Дослідження параметрів рогівки
  • Огляд очного дна при необхідності
  • Рекомендації щодо подальшого використання контактних лінз

В процесі носіння м’які контактні лінзи можуть різною мірою накопичувати на своїй поверхні та всередині продукти обміну слізної рідини, мікрочастинки забруднень з косметичних засобів, навколишнього повітря та інші, поступово погіршують прозорість і змочуваність лінз. У разі тривалого переношування контактних лінз можуть розвиватися запальні або алергічні ускладнення, синдром «сухого ока», які потребують тривалого лікування або відмови від використання контактних лінз в якості засобу корекції зору.

Це обумовлює необхідність регулярної заміни контактних лінз, незважаючи на можливості їх очищення. Планова заміна контактних лінз передбачає їх початковий знос як критерій заміни, забезпечує збереження якості зору і здоров’я очей. Залежно від різновиду м’які контактні лінзи сучасних типів замінюють щодня, 1 раз в 2 тижні або через 1-3 місяці.

При попаданні сторонніх частинок, появі відкладень на контактних лінзах і механічних пошкодженнях поверхні – потрібна термінова заміна контактних лінз.

image12Полімерні матеріали, з яких виготовляють м’які контактні лінзи, поділяють на гідрогелеві і силікон-гідрогелеві.

Вони являють собою пористі структури, які при насиченні вологою стають м’якими та еластичними, а без неї набувають жорсткість. Тому контактні лінзи з таких матеріалів постійно перебувають у вологому середовищі або в спеціальних контейнерах, заповнених розчином для зберігання, або на очах омиваються сльозною рідиною.

Особливість гідрогелевих матеріалів у тому, що їх полімерна матриця не пропускає кисень, і проникність для кисню визначається виключно процентним вмістом води, тоді як силікон-гідрогелеві матеріали пропускають значно більше кисню як через полімерні компоненти, так і через водну фазу.

Одноденні м’які контактні лінзи Особливості: Щоденна заміна контактних лінз вважається найбільш безпечним режимом носіння. Не потребує засобів догляду, які у деяких користувачів можуть викликати алергічні реакції. З появою силікон-гідрогелевих одноденних м’яких контактних лінз з високим рівнем кисневої проникності знизився до мінімуму ризик розвитку ускладнень, пов’язаних з недостатністю кисню, що проникає до рогівки ока. Популярність одноденних контактних лінз неухильно зростає, проте відносно висока вартість стримує їх поширення на вітчизняному ринку медичних послуг.

 

image10Переваги: не вимагають засобів догляду, максимально гігієнічні, мінімум ускладнень Недоліки: труднощі надівання для початківців-користувачів, зумовлені м’якістю та еластичністю лінз, висока вартість Цінова категорія: еліт”

 

М’які контактні лінзи планової заміни Особливості: Термін заміни варіює від 2 тижнів до 3 місяців, частіше всього 1 місяць. Середній час носіння 10-12 годин. Для представників силікон-гідрогелевих контактних лінз можливе цілодобове носіння, однак ризик непередбачених запальних ускладнень в п’ять разів вище, ніж при денному носінні, тому будь-які контактні лінзи бажано знімати на час сну. Найбільш часто використовуються в даний час. Переваги: найвища киснева проникність у представників останніх поколінь лінз. Оптимальне поєднання ціни та якості. Недоліки: необхідність ретельного дотримання правил догляду. Можливість розвитку певних ускладнень, особливо при переношуванні лінз. Можливі алергічні реакції на відкладення на МКЛ або засоби догляду. Цінова категорія: еліт”, “стандарт”, “бюджет”

 

Традиційні м’які контактні лінзи image13Особливості: До них належать представники перших поколінь гідрогелевих контактних лінз. Термін заміни 6 місяців — 1 рік. Середній час носіння 6-8 годин. В даний час використовуються все рідше. Переваги: тривалий термін використання, відносно низька вартість. Недоліки: Недостатня киснева проникність, за сучасними стандартами потреби рогівки не гарантує здоров’я очей. Висока щільність матеріалу МКЛ може викликати додаткові відчуття присутності лінз на оці, знижуючи комфортність. Висока ймовірність розвитку різних ускладнень. Цінова категорія: бюджет”

 

У ЦОР ОКТАР представлений широкий асортимент м’яких контактних лінз:

  • М’які контактні лінзи для корекції короткозорості, далекозорості, анізометропії
  • М’які контактні лінзи для корекції астигматизму
  • Мультифокальні контактні лінзи для корекції вікових змін гостроти зору
  • Одноденні м’які контактні лінзи – найбільш безпечні з гігієнічної точки зору
  • Лікувальні м’які контактні лінзи
  • Кольорові та з оригінальним малюнком контактні лінзи

Остаточний вибір параметрів м’яких контактних лінз для конкретного пацієнта і варіанти їх використання вирішуються в процесі консультації з лікарем Центру Оптичної Реабілітації ОКТАР

ОК(ортокератологічні)-лінзи

Засоби догляду за контактними лінзами

image14Вибір системи для догляду за м’якими контактними лінзами — одне з найбільш важливих питань безпечного носіння контактних лінз, оскільки вони знаходяться у безпосередньому контакті з поверхнею очного яблука. Це обумовлює необхідність надійної дезінфекції та ретельного очищення м’яких контактних лінз від поверхневих відкладень та забруднюючих факторів. Важливе значення надається забезпеченню достатньої змочуваності МКЛ і полегшенню ковзання їх при морганні, а також зменшенню випаровування слізної рідини в процесі носіння лінз, особливо до кінця дня. Можливий прояв алергічних реакцій з боку очей як на зовнішні подразники, так і на відкладення на контактних лінзах змушує застосовувати спеціальні компоненти, які знижують ймовірність алергічних реакцій. З цією метою використовуються універсальні розчини для контактних лінз, системи глибокої очистки на основі перекису водню, спеціальні краплі для зволоження та полегшення ковзання МКЛ в процесі носіння.

Для зберігання контактних лінз випускають спеціально виготовлені розчини, стабілізовані за складом і включають в себе певний набір компонентів:image15

  • речовина, що регулює осмотичний тиск в межах норми для всіх біологічних рідин
  • буферна речовина, що забезпечує стабільність кислотно-лужної рівноваги
  • дезінфікуючий агент
  • поверхнево-активний очищувач спеціально для МКЛ
  • комплексостворююча речовина для зв’язування надлишку іонів кальцію
  • зволожуючі та змащувальні компоненти
image16

Численні представники багатофункціональних розчинів містять різні хімічні компоненти на синтетичній або природній основі, але всі вони виконують аналогічні функції з дезінфекції, очищення та зволоження м’яких контактних лінз. У зв’язку з цим можливі прояви індивідуальної непереносимості окремих компонентів розчинів або алергічні реакції на деякі з них, тому на практиці іноді доводиться міняти універсальний розчин для забезпечення комфортного носіння контактних лінз.

image17Деякі пацієнти відзначають легкий дискомфорт і сухість очей при носінні контактних лінз, особливо в початковому періоді їх носіння. До засобів, що поліпшують переносимість контактних лінз, відносяться зволожуючі та змащувальні краплі. Вони призначаються:

  • первинним пацієнтам — для полегшення адаптації до контактних лінз
  • при переведенні з одного типу МКЛ на інший
  • при відчутті сухості, пов’язаному з носінням контактних лінз

До складу багатьох змащувальних крапель входить гіалуронова кислота, що володіє властивістю змінної в’язкості при морганні, полегшуючи ковзання лінз, запобігаючи випаровуванню сльози. Гіалуронова кислота надає захисну дію на епітелій рогівки ока.

image18Перекис водню (Н2О2) є одним з найвідоміших дезінфікуючих засобів. Його 3% розчин давно і ефективно застосовується в медицині з метою обробки робочих поверхонь медичних приладів, інструментів, інфікованих ран.

Перекис водню вважається «золотим стандартом» хімічної дезінфекції МКЛ, так як вона впливає практично на всі мікроорганізми. Повне видалення перекису водню з поверхонь контактних лінз проводиться методом нейтралізації за допомогою спеціального платинового диска або таблеток з певним ферментом, що входять в комплект по очищенню. В деяких системах з перекисом водню присутній спеціальний поверхневий очищувач, що забезпечує додаткову поверхневу очистку МКЛ.

image20Додаткові аксесуари по догляду за контактними лінзами вимагають періодичної очистки та дезінфекції.

Контейнери для МКЛ входять в комплект майже всіх багатофункціональних розчинів, з тим, щоб їх міняли з початком користування кожною новою упаковкою розчину. В процесі носіння контактних лінз контейнери рекомендується утримувати в чистоті та обробляти наступним чином:

  • після надівання контактних лінз розчин з ємностей контейнера слід вилити
  • контейнер бажано висушити з відкритими кришечками в перевернутому ємностями донизу стані
  • перед зніманням лінз контейнер слід заповнити свіжою порцією універсального розчину
  • при наявності видимого забруднення слід промити контейнер під струменем теплої води з застосуванням миючих засобів для посуду або рідкого мила з наступним обполіскуванням і висушуванням
  • у сумнівних випадках перед наливанням розчину для зберігання лінз слід сполоснути середину контейнера невеликою кількістю універсального розчину і вилити його

Пінцети для МКЛ, присоски для жорстких контактних лінз та інші пристосування слід регулярно промивати в мильному розчині і висушувати, періодично, у міру їх використання, замінюючи на нові!